III etap digitalizacji archiwum zakończony !

 

 

Z radością informujemy, że zakończyliśmy realizację zadania Cyfrowe Archiwum Fundacji im Marii Pinińskiej-Bereś i Jerzego Beresia – etap III, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Kultura cyfrowa”. Etap I został zrealizowany w roku 2021, a etap II w roku 2023.  Witryna internetowa, którą państwo mogą odwiedzać powstała w ramach realizacji etapu I.

Przedmiotem tegorocznego zadania była digitalizacja i udostępnienie kolejnej, trzeciej już części artystycznego archiwum Jerzego Beresia (1930-2012) i Marii Pinińskiej-Bereś (1931-1999), jednych z najważniejszych polskich artystów drugiej połowy XX wieku, związanych ze środowiskiem krakowskiej awangardy i należących do legendarnej II Grupy Krakowskiej. Rok 2024 wyraźnie potwierdził wzrastające znaczenie obojga artystów, nie tylko dla sztuki polskiej. Odbyła się indywidualna wystawa Marii Pinińskiej-Bereś w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, obecnie prezentowana jest ona w muzeum w Lipsku, a następnie pojedzie do muzeum w Hadze i w Lucernie. W Cricotece w grudniu zakończyła się wielomiesięczna wystawa Jerzego Beresia, która pobiła rekordy frekwencyjne. W listopadzie w jej ramach została powtórzona słynna „Manifestacja romantyczna” na Rynku Głównym w Krakowie.

Planowany do digitalizacji i udostępniania w etapie III zasób składał się z rekordowej liczby 1095 fotografii dokumentujących rzeźby i akcje artystyczne obojga artystów, a także wystawy w których brali udział.

 

Fot. Oskar Hanusek

 

Wybrany zasób jest częścią większego archiwum, w skład którego wchodzą bardzo zróżnicowane obiekty związane z twórczością artystyczną obojga artystów oraz ich dzieła sztuki: rysunki, materiały fotograficzne (np. archiwalne reprodukcje rzeźb, dokumentacje akcji artystycznych, wystaw, plenerów, scen z życia kulturalnego) i filmowe, rękopisy (np. tekstów artystycznych, książek, wykładów), notatki, korespondencja prywatna i urzędowa, wycinki prasowe i inne. Ponadto w ramach zadania Cyfrowe archiwum Fundacji im. Marii Pininskiej-Bereś i Jerzego Beresia etap II i etap III zostały udostępnione angielskie wersje bogato ilustrowanych kalendariów, przedstawiających życie i twórczość obojga artystów, a także ponad 150 tekstów autorskich i krytycznych, zarówno w języku polskim, jak i angielskim.

Partnerami merytorycznymi zadania były: Fundacja im. Zofii Rydet, Cricoteka – Muzeum Kantora oraz Muzeum Fotografii w Krakowie MUFO. Bardzo dziękujemy im za współpracę!

Archiwum jest zarządzane przez Fundację im. Marii Pinińskiej-Bereś i Jerzego Beresia, powołaną przez członków rodziny artystów. Działając non-profit, Fundacja promuje, bada i sprawuje opiekę konserwatorską nad spuścizną Jerzego Beresia i Marii Pinińskiej-Bereś, zarządzając także dużym zespołem rzeźb obojga artystów.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

Digitalizacja zbiorów została przeprowadzona w Muzeum Fotografii w Krakowie.

copyright Fundacja im. Marii Pinińskiej-Bereś i Jerzego Beresia, 2022 | made by studio widok

maria
pinińska
bereś