Pinińska inspiruje!

Iwona Demko:

Na wystawie HERstoria sztuki IV możecie zobaczyć prace 21 studentek i moją Moja praca została wykonana na podstawie niedatowanego szkicu wykonanego przez Marię Pinińską-Bereś.

Projekt pracy ze szkicu Pinińskiej nigdy nie został przez nią zrealizowany. W swoich notatkach Pinińska nie sprecyzowała tego, w jaki sposób chciała wykonać ten projekt. Nie wiadomo również czy był to szkic obiektu/rzeźby czy może szkic koncepcji performance.

Widoczny na szkicu autorski sztandar Pinińskiej pojawił się na zdjęciach z lat 80. XX wieku, na których powiewa z otwartego okna pracowni artystki przy ulicy Pachońskiego w Krakowie.

Na końcu wiernie odtworzonego według szkicu Pinińskiej napisu „Feminizm” umieściłam swój autorski sztandar, czyli flagę biało-różową. Zdecydowałam się na zastosowanie odcienia różowego, który jest mocny i zdecydowany, bardziej kojarzony z moimi pracami niż Pinińskiej, która tworzyła w czasach, kiedy różnorodność tkanin była bardzo ograniczona, często używała takiego materiału, jaki był jej dostępny (był to np. wsyp do kołder i poduszek), wypełniając go gąbką. Miałam również już swój autorski biało-różowy sztandar, do którego wystarczyło dołączyć napis. Kiedy zobaczyłam ten szkic, poczułam mocną identyfikację. Jestem osobą wierzącą, która wierzy właśnie w feminizm.

Możecie zobaczyć Feminizm w Dom Norymberski w Krakowie do 28 marca. A na Oprowadzanie kuratorskie po wystawie 'HERstoria sztuki IV” opowiem o wszystkich pracach zgromadzonych na wystawie.

 

 

Z archiwum Marii Pinińskiej-Bereś

 

 

 

copyright Fundacja im. Marii Pinińskiej-Bereś i Jerzego Beresia, 2022 | made by studio widok

maria
pinińska
bereś