Fundacja im. Marii Pinińskiej-Bereś i Jerzego Beresia zajmuje się badaniem, promocją i ochroną artystycznej spuścizny Marii Pinińskiej-Bereś i Jerzego Beresia, jednych z najważniejszych przedstawicieli awangardy drugiej połowy XX wieku.
Oboje zajmowali się rzeźbą i performance, bardzo szybko znaleźli własne, odrębne drogi artystycznej ekspresji. Jerzy Bereś rozwinął swoją ideę rzeźby jako układu czystych brył w przestrzeni, konstruując prace z surowego drewna, kamieni, przedmiotów gotowych. Już w roku 1967 do arsenału środków twórczych włączył też działania performatywne, nazywane przez niego manifestacjami. W swojej sztuce mocno angażował się w problemy polityczne i społeczne, choć jej przekaz był i jest uniwersalny. Twórczość Marii Pinińskiej-Bereś skupiała się na problemach kobiecości, zmysłowości i pozycji kobiety w społeczeństwie. Tworzyła rzeźby miękkie i lekkie, pokrywane charakterystycznym różowym kolorem. Podobne tematy zgłębiała w swojej twórczości performance, dużo bardziej intymnej i efemerycznej niż jej męża. Najwspanialsze akcje wykonywała w przyrodzie.
Fundacja im. Marii Pinińskiej-Bereś i Jerzego Beresia realizuje swoje cele statutowe poprzez szereg działań związanych z twórczością obojga artystów. Organizuje i współorganizuje wystawy. We współpracy z ważnymi muzeami i ośrodkami kultury wykonuje reenactment (odtworzenia) performansów, prowadzi spotkania i wykłady poświęcone osobom i sztuce obydwojga artystów.
Bada spuściznę artystów pod względem teorii i historii sztuki oraz zagadnień konserwacji sztuki współczesnej, publikując wyniki w ważnych czasopismach, współpracuje też przy przygotowywaniu publikacji książkowych.
Przeprowadza konserwacje rzeźb znajdujących się w kolekcji rodziny oraz na zlecenie podmiotów zewnętrznych. Wykonuje ekspertyzy archiwalne, konserwatorskie oraz ekspozycyjne, służy radą w sprawach związanych z konserwacją i ekspozycją. Popularyzuje twórczość Jerzego Beresia i Marii Pinińskiej-Bereś na swoich stronach w mediach społecznościowych.
⁂
Strona www.beresfoundation.pl powstała w ramach zadania dofinansowanego z programu MKiDN „Kultura Cyfrowa 2021”